wtorek, 15 września 2020

Nie od razu Rzym zbudowano - podstawy programistyczne

Nie trzeba znać wszystkich języków świata by zostać stewardessą, nie trzeba dominować w każdej dyscyplinie by zostać sportowcem... ale podstawy trzeba znać i przede wszystkim trzeba znaleźć parę swoich naprawdę mocnych stron w tym co chce się robić. Każdy zawód wymaga jakieś podstawowej wiedzy, zaczynając od Pani w sklepie, a kończąc na księgowym wielkiej korporacji. W programistycznym świecie również obowiązują te zasady, z tym, że niestety takiej wiedzy nie zdobywały podczas dorastania czy codziennych czynności. Taką wiedzę trzeba posiąść samemu w ramach kursów, studiów czy po prostu pisania kodu.

Zasada numer jeden: W pracy nauczysz się najwięcej!


Zaczynając swoją programistyczną przygodę umiałam...niewiele. Bardzo niewiele porównując etap, na którym jestem po czterech latach pracy. Ale znałam podstawy, które pozwoliły:

  • zdobyć pracę,
  • wykazać się podczas pierwszych zadań,
  • rozwijać swoje umiejętności.

Zasada numer dwa: Nigdy nie będziesz umiała wszystkiego

Nawet nie próbuj bo już w tym momencie mogę Ci powiedzieć, że to się nie uda. Po pierwsze lepiej być mistrzem w jednej technologii niż wiedzieć co nie co o każdej z nich. Po drugie rozwijająca się w olbrzymim tempie technologia po prostu nie pozwoli Ci na to, jeśli chcesz zachować swoje prywatne życie. Skup się na tym co polubiłaś i na tym co sprawia Ci najwięcej przyjemności. I pamiętaj: rynek potrzebuje specjalistów, a nie ludzi od wszystkiego. 

Zasada numer trzy: Podstawy musisz znać 

Chcesz zostać programistką, ale nie urodziłaś się geniuszem, który pochłania wiedzę tonami. Jesteś młoda i nie miałaś możliwości, żeby poświęcać tyle czasu na programowanie ile chciałaś. Studiowałaś informatykę, skończyłaś kurs lub pisałaś własne, proste programy? O to właśnie chodzi! Masz podstawową wiedzę, umiesz posługiwać się konkretnymi programami i znasz odpowiednie technologię. To wystarczy (patrz zasada numer jeden). Tą zasadą chciałabym przede wszystkim przekazać, że samo zamiłowanie nie wystarczy. Ale siłą rzeczy jeśli lubisz to robić to wiesz to z własnego doświadczenia, więc coś tam już wiesz, a to znacznie więcej niż Ci się wydaje.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz